Наукова назва: Uncaria tomentosa, Uncaria Rhyncophylla
Назва в китайській медицині: 钩藤 Gōu téng (Uncaria Rhynchophylla). Uncaria tomentosa в китайській медицині назви не має, оскільки походить з Південної Америки.
Входить до основного протоколу Бухнера по лікуванню хвороби Лайма (бореліозу). В протоколі функція цієї рослини - ремодуляція пошкодженої борелією імунною системи.
Родина: Маренові
Вжиткові назви: котячий кіготь, cat's claw, una de gato, Samento, saventaro.
По всьому світу є 157 різних видів Uncaria, але більшість з них (як виглядає) є насправді просто іншими назвами тих самих видів, або ж є підвидами, або варіаціями, тощо - ніхто точно не знає. Це досить заплутано, така суть таксономії. Дехто вважає, що є лише 34, або в інших джерелах 40 чи навіть 52 види. Інші авторитетні джерела кажуть, що є як мінімум 29 в тропічній Азії і Австралії, 2 в Африці і Мадагаскарі, 2 в південній Америці, і 12 в Китаї, що разом дає 46. Всі ці різні види, скільки б багато їх не було, використовуються в регіонах зростання в схожих лікувальних цілях. Китайці, як виглядає, використовують всі доступні види (часто їх збирають в дикій природі місцеві гербалісти, які просто використовують те, що росте біля них), але найбільший фокус в китайській медицині протягом тисячоліть зосереджувався на (в порядку значущості) Uncaria Rhyncophylla, U. macrophylla, U. hirsuta, U. sinensis і U. sessilifructus. Схоже, що U. rhyncophylla має найдовшу історію застосування в письмових джерелах, і відповідно більшість досліджень були зосереджені саме на цьому виді. Uncaria tomentosa і U. guianensis є двома єдиними видами в центральній/південній Америці. Обидва використовуються там в традиційній практиці. U. tomentosa стала знаменитою завдяки її застосуванню для лікування хвороби Лайма і супутніх інфекцій. Ми сфокусувались на використанні U. tomentosa протягом останніх 10 років; вона допомагає при хворобі Лайма. Тим не менше... зараз ми вважаємо U.rhyncophylla незамінною при лікуванні нейробореліозу. Обидва види мають використовуватись при лікуванні Лайму.
Листя часто використовується в Китаї і Азії для багатьох цілей, але в основному зазвичай використовується внітрішня кора лози. Але китайці також зрозуміли, що гачкуваті колючки (власне через які рослина і отримала назву "кіготь") деяких видів містять надзвичайно активні лікарські речовини. Саме ці гачки ви швидше за все отримаєте, якщо купуватимете Uncaria rhyncophylla.
Традиційно ця рослина використовувалась по всьому світу (внутрішньо) у вигляді порошку і відварів. В наш час повсюдно використовують настоянки, але це здебільшого на Заході. Будь-ласка, майте на увазі, що дозування описане нижче є лише рекомендованим дозуванням. Збільшуйте або зменшуйте свої дози в залежності від реакції вашого організму і від того, наскільки в вас гостра інфекція. Великі дози настоянки U. rhyncophylla (або відвару) можуть, в деяких випадках, бути необхідними при наявності дуже вираженої неврологічної симптоматики (наприклад припадків). Як тільки симптоматика почне полегшуватись - дозування можна зменшити. Ще раз: деяким людям було досить 1-10 крапель настоянки протягом лікування. Уважно спостерігайте як ваш організм реагує і відповідно підлаштовуйте дозу. Дози в традиційній китайській медицині передбачувано високі: 10-15 грамів за раз (приблизно 1/3 - 1/2 унції) аж до трьох разів на день. Часто вони (дуже швидко) відварюють рослину. Мається на увазі, що вони доводять її до кипіння, знімають з вогню, вкривають і дають їй настоятись. Якщо кип'ятити надто довго - то багато складових стають неактивні.
Обидва види: 1 чайна ложечка 3-6 раз на день розмішана з соком чи водою. Починайте з меншої кількості і поступово нарощуйте. Нижче ще про це додатково розписано. Дозування можна збільшувати/зменшувати по необхідності.
Обидва види: від 1 до 4-х 500 мг капсул 3-4 рази в день протягом 8-12 місяців. Почніть з меншої дози і поступово збільшуйте кожні 7 днів, тобто почніть з одної капсули, через тиждень починайте по 2 капсули 3 рази в день, потім 3 капсули 3 рази в день, потім 4 капсули по 3 рази в день і нарешті 4 капсули по 4 рази на день. Підтримуйте цю дозу щонайменше 60 днів. Якщо до того часу симптоматика Лайма почне спадати, то можете по бажанню зменшувати дозу ункарії. Таке поступове нарощування дози мінімізує ризик порушень в шлунково-кишковому тракті на початку прийому рослини - дивіться розділ "Побічні дії" далі.
(1:5, 60 відсотковий спирт)
U. tomentosa: 1/2-1 чайна ложка 3-6 раз на день
U. rhyncophylla: 1/2 чайної - 1 столова ложка 3-6 раз на день.
Зауваження: корисні алкалоїди, що містятьсяв рослині, набагато легше екстрагуються, якщо кислотність води буде зміщена в кислий бік шкали, а не в лужний. Для цього можете додати до води 1 чайну ложечку яблучного оцту, щоб бути впевненим, що вода підкислена, коли будете готувати суміш води і спирту для настоянки. Перед тим як фільтрувати настоянку дайте їй постояти кілька тижнів.
4 унції (7 грам) рослини на 1 літр води, доведіть до кипіння, зразу ж зніміть з вогню, вкрийте і дайте настоятись протягом години (або можете залишити на ніч). Відцідіть, і пийте 3 рази протягом дня по третині цього відвару. Ще раз: кількість можна зменшувати або збільшувати по необхідності.
Загалом, Uncaria є дуже безпечною рослиною, але:
Не багато, але тим не менше, що стосується Uncaria tomentosa:
Хімічні складники різних видів відрізняються, деколи досить сильно. Відповідно, ефект при застосуванні варіюється від виду до виду. Американські види, через ізоляцію протягом тисячоліть від азійських видів, мають сильно інший спектр дії - вони більше стимулюють імунітет, ніж азійські види.
(Uncaria tomentosa): абортивна, анальгезуюча, антикоагулююча, антидепресивна, антидизентерійна, протизапальна, антилейкеміна, антимутагенна, антиоксидативна, протипухлинна, противиразкова, антивірусна, діуретична, імуностимулююча, заживляє рани. Зауваження: основна дія цього виду є протизапальна при артритах, імуностимулююча, і антинеопластична при лікуванні раку.
(Uncaria rhyncophylla): антибактеріальна, протиепілептична, антиконвульсивна, протизапальна, антивірусна, гіпотензивна, нейропротекторна, седативна, легкий релаксант м'язів, системний тонік. Зауваження: основна дія цього виду - гіпотензивна(зменшує тиск крові), протизапальна (в неврології), нейропротекторна (протидіє епілепсії і припадкам).
Види Uncaria не дуже активні антимікробно. Вони рідко досліджувались на рахунок цього аспекту, тим не менше, різні види проявляють активність проти деяких видів бактерій. Серед них: Bacillus cereus, B. subtilis, Candida albicans, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Klebsiella pneumonia, Staphylococcus aureus, S. epidermina. Uncaria tomentosa є активною проти вірусу Денге і риновірусів. U. rhyncophylla є активною проти гепатиту В, ВІЛ, і грипу типу А. Всі дослідження проводились in-vitro.
Бореліозу, артриту, низького імунітету, неврологічних розладів, припадків, високого кровяного тиску.