УКР РУС

Родіола Рожева

Наукові назви: Rhodiola Rosea

Назва в китайській медицині: 红景天, Hong Jing Tian

Нижченаведений текст - неповний переклад відповідних розділів з книг Бухнера, а також інформація з інших наукових публікацій.

Фото наземної частини рослини:

Фото коріння рослини:

В лікуванні застосовують коріння рослини.

Входить до протоколів Бухнера для лікування мікоплазми, бартонели, енцефалітів. Згадується в протоколах лікування бореліозу.

Основна роль рослини при лікуванні цих хвороб: захист та стимуляція регенерації нервових тканин.

Загальні відомості

Існує кілька десяків видів родіоли. Основним видом, що використовується в медицині, є Rhodiola rosea, але багато споріднених видів використовуються в лікувальних цілях так само у регіонах, де вони ростуть. Через такий інтерес до Rhodiola rosea, весь рід цих рослин інтенсивно вивчається і досліджується: я бачив медичні дослідження таких видів родіоли, як R. crenulata, R. quadrifida, R. heterodonta, R. semenovii, R. sachalinensis, R. sacra, R. fastigiata, R. kirilowii, R.bupleuroides, R. imbricata, R. rhodantha і R. integrifolia.

Подейкують, що Родіола рожева, яка росте в певних регіонах, має вищу лікувальну активність. Але насправді всі рослини виду Родіола рожева мають майже ідентичну біохімію по складу, незалежно від того, в якій країні чи регіоні вони ростуть. Але майте на увазі, що точний хімічний профіль рослини різниться в різну пору року, в різний час дня і в різних локаціях. Наприклад, ви можете викопати коріння родіоли в тому ж місці в травні або в вересні, і хімічні складники рослини, їх пропорції будуть відрізнятись. Це актуальну для будь-якої лікарської рослини на планеті і мистецтво гербалістики частково полягає в розумінні таких ньюансів.

Дослідження 14 видів роділи показали, що вони містять ті самі головні складники, що і родіола рожева. Тому всі вони придатні для застосування у медицині, і діють аналогічно до комерційно розповсюдженого виду родіоли рожевої.

Вигляд і Природне Середовище

Родіола є рослиною, якій до вподоби значні висоти і холод. Цей рід рослин полюбляє субарктичні, холодні і гористі регіони північної півкулі і поширені в східній Росії, частинах Китаю, Тібету (де росте багато видів родіоли), в горах і північних регіонах Європи, Канади, та в гористих прохолодних частинах США.

Родіоли є типовими сукулентами з м'ясистими, заповненими соком зелено-сірими листками. Рослина має в висоту до 30 сантиметрів і в залежності від виду кластер жовтих, рожевих, червоних або оранжевих квітів на кінці стебла. Квіти родіоли рожевої - жовтого кольору.

Коренева система рослини є доволі потужною, при умові що родіола росте в багатому інгредієнтами середовищі. Чим північніше зростає рослина і чим біднішими є грунти - тим меншм буде коріння.

Культивація і Збір

Через популяризацію родіоли як засобу проти старіння і хронічної втоми, дика популяція родіоли рожевої перебуває під загрозою. В Росії цей вид вже включено ддо червоного списку рослин, які під загрозою знищення. Найбільша популяція родіоли раніше була на Алтаї в південному Сибіру. Але більш ніж 45 компаній займались заготівлею цієї рослини на експорт і такм чином кількість цієї рослини там суттєво зменшилась.

Якщо ви живете в регіоні, де родіола росте, то ви зможете заготовляти своє власне коріння. Для вас і вашої сім'ї потрібно буде садити її не так вже і багато. Комерційний збір дикорослої рослини, крім випадків обмеженого збору в районах де її вдосталь - не заохочується.

Якшо ви знайшли цю рослину в свому районі, то викопуйте коріння восени після висівання, або весної одразу перед тим, як родіола випускатиме пагони. Більші коріння ріжте на частини. Внутрішня частина коріння буде міняти колір з білого на коричневий чи червонуватий під час висихання.

Через високий світовий попит на родіолу, все більші зусилля зосереджуються на тому, щоб зробити цю рослину сільськогосподарською у регіонах, де вона може добре рости. Болгарія, Канада і Фінляндія впроваджують інновації в вирощуванні родіоли. Урожаї є невисокими, близько 3 тон на гектар і мають високі затрати праці. Коріння можна нормально збирати через 5 років, тому комерційне вирощування рослини вимагає застосування 5 ділянок в ротації, щоб забезпечити неперервне виробництво.

Насіння є дуже дрібним. 1000 насінин важить лише 0.2 грама. Відсоток проростання низький - 2-36% і є вищим при невеликій стратифікації. 30 днів при температурі -5 градусів Цельсія підвищують рівень проростання до 50-75%. Замочуйте насіння у воді на ніч, змішуйте з вологою землею і тримайте 1 місяць при температурі від +2 до +4 гардусів Цельсія. Тоді ви отримаєте відсоток проростання біля 75%.

В Фінляндії вони досягають 95-100 відсотків проростання, якщо висівають насіння на поверхню піщано-торфової суміші і тримають ящики з цим надворі всю зиму під сніговим покривом. В квітні-травні ящики забирають до парника з температурою 18-22 градуси Цельсія. Проростання відбувається через 3-7 днів. Якщо саджанці тримати в парнику до висаджування перший рік, то врожайність суттєво покращується.

Родіола любить піщані, суглинисті злегка закислені грунти. Рослинам не потрібне додаткове підживлення після першого року. Найлегшим способом розсадження є розділення кореневища великої рослини і висадка цих частин, подібно до того як це робиться з картоплею.

Рослині потрібно мінімум 3 роки для дозрівання, але коріння не потрібно збирати раніше ніж за 5 років. Викопуйте коріння восени, ріжте на частини, сушіть в тіні. Зберігайте в пластикових пакетах, які закриваєте в пластикові коробки в темноті.

Лікувальні Властивості і Діючі Речовини

Більшість людей вважають, що салідрозид (salidroside), також відомий як родіолозид, є найважливішою діючою речовиною в корінні родіоли. Але інші наполягають, що такою речовиною є розавін (rosavin). Ще інші кажуть, що так, ці складники важливі, але ще є розин, розарин і тирозол. Дослідження показали, що салідрозид є більш активним в поєднанні з розавіном, розином і розарином, аніж сам по собі. Зазвичай це актуально для всіх рослин - ефективно приймати весь корінь, ніж якусь виокремлену речовину.

Насправді є набагато більше складників в корінні родіоли, щонайменше 85 ефірних олій і 50 інших розчинних в воді речовин. Багато звичайних речовин характерних для рослин містяться і в корінні родіоли.

Корінь родіоли рожевої можна придбати в магазині компанії Lyme Essentials на prom.ua, або просто напишіть нам на мейл/вайбер/телеграм (контакти).

Родіола не є сильним антимікробним засобом, але має певну противірусну дію. Вона активна проти вірусів грипу завдяки тому, що інгібує нейрамінідазу. Дослідження показали, що родіола активна проти штамів грипу H1N1 і H9N2. Також вона активна проти вірусу гепатиту С і вірусу Коксакі В3. Одна з речовин, що містяться в родіолі, kaempferol, активна проти вірусу Японського енцефаліту і ентеровірусу 71. Також корінь родіоли має певну антибактеріальну дію: сильну щодо Staphylococcus aureus, помірну відносно Bacillus subtilis і Mycobacterium tuberculosis, та слабку щодо E. coli.

Родіолу потрібно вживати при довготривалій хронічній втомі, рекурентних інфекціях, під час відновлення після довгої хвороби чи інфекції, нервовому виснаженні, хронічних хворобливих станах з депресією, послабленому імунітеті.

Зауваження: рослина є специфічною при ураженнях характерних для енцефалітних інфекцій. Вона має сильну нейропротекторну і сильну протизапальну дії щодо головного мозку і ЦНС. Родіолу потрібно приймати при всіх енцефалітних інфекціях.

Листя більшості видів їстивні, їх можна різати і додавати в салати або додавати в гарячі страви. Листя містить дуже багато вітаміну С, 33 міліграми на грам свіжого листя.

По родіолі проводилось багато нацкових досліджень. Також з нею проводилось багато випробувань на людях, які показали, що рослина має нейропротекторну, нейрорегенеруючу, імунну, антистресорну дії. Родіола також є потужним антиоксидантом, і ця її властивість тісно пов'язана з попередньо перерахованими діями.

Різні види родіоли виявились ефективними в лікуванні раку грудей. Родіола інгібує розвиток раку сечового міхура, подавлює проліферацію пухлинних клітин Т241 фібросаркоми, і зменшує ангіогенез в різних лініях пухлинних клітин. Досліди на мишах показали, що Rhodiola imbricata має сильну захисну дію проти летальної радіації у всіх тканинах тіла.

Виявилось, що рослина має захисну дію щодо печінки і серцево-судинної системи. Родіола є адаптогеном, тобто вона підвищує певні функції організму, щоб досягти оптимального ефекту, якщо організм піддається негативним чинникам: хворобам або стресу.

Побічні Дії і Протипокази

Деякі люди можуть відчувати хвилювання коли приймають родіолу. Тому, якщо ви належите до таких людей, то старайтесь не приймати її перед сном.

Дозування і Приготування

Зазвичай використовують у вигляді капсул з порошком коріння або настоянки коріння.

Настоянка

Беріть сухе коріння. Пропорція коріння до рідини 1:5. Рідина повинна бути 50% розчином спирту Тонізуюча доза: 30-40 крапель 3-4 рази в день, зазвичай розбавляють водою. Доза при гострих стадіях захворювань: 1/2 - 1 чайна ложка 3 рази на день протягом 20-30 днів, після чого перейти на тонізуючу дозу. Я не зміг знайти в літературі якоїсь верхньої межі по дозуванню.

Капсули

Переважно порошок кореня капсулюють по 100 міліграм. Звичайна доза 1 чи 2 капсули в день. При гострих станах дозування збільшують до 1000 міліграм в день. Капсули зазвичай стандартизують по вмісту розавінів 2-3% і вмісту салідрозиду 0.8-1%. Переважно капсули приймають зразу перед їжею.
Права на контент і права перекладу захищені. Можете вільно використовувати частини тексту, але давайте посилання на цей сайт.