Наукові назви: Withania somnifera, Withania obtusifolia, Withania coagulans
Назва в китайській медицині: 睡茄, Shui Qie
Входить до основного протоколу Бухнера по лікуванню хвороби Лайма (бореліозу). Функція - модулятор імунної системи, імунний адаптоген, корекція проблем з сном.
Входить до протоколу Бухнера по лікуванню хламідіозу. Функція - модулятор імунної системи, імунний адаптоген, корекція проблем з сном.
Входить до протоколу Бухнера по лікуванню мікоплазми. Функція - модулятор імунної системи, імунний адаптоген, захист мозку, корекція проблем з сном.
Фото наземної частини рослини:
Фото коріння:
В лікуванні лайм-бореліозу застосовують коріння рослини.
Ашвагандха - рослина родини пасльонових. В цій родині є 6 видів. Найбільше в медицині використовують Withania somnifera, але два інші види, Withania obtusifolia і Withania coagulans, використовують схожим чином. В Західній гербалістичній практиці використовують суто корінь рослини, але в інших регіонах світу використовують так само всі решту частини рослини. Найбільше застосовується в аюрведичній медицині Індії.
Ашвагандха є багаторічним кущем, заввишки 35-75 см. Назва роду "somnifera" походить з латині і означає "та, що викликає сон". Назва "ашвагандха" походить з двох санскритських слів "ашва", що означає кінь і "гандха", що означає запах, і відображає характерний запах кореня цієї рослини, який багатьом людям нагадує запах коней.
Withania somnifera культивується в багатьох посушливих районах Індії. Також зростає в Непалі, Шрі Ланці, Китаї і Ємені. Рослина надає перевагу сухим кам'янистим грунтам і любить сонце з переходом в часткову тінь. Розмножити її можна насінням ранньою весною або пагонами пізньою весною.
Корінь рослини володіє цілим набором лікувальних властивостей, особливо при боротьбі з мікоплазмою. Корінь ашвагандхи є імунним тоніком і модулятором, захищає від стресу, поступово відновлює правильну роботу організму, має анксіолітичну дію, заспокоює нервову систему, є нейропротектором, хондропротектором, інгібує коллагеназу, є надійним засобом при порушеннях з сном (особливо коли ці проблеми виникають від стресу чи хвороби), допомагає побороти втомлюваність, є антиоксидантом, протизапальним засобом, діуретиком, антибактеріальним засобом, протипухлиннним і стягуючим засобом, добре впливає на кровотворення. Стебла і листя є заспокійливими для нервової системи, жарознижуючим, володіють протимікробними і протипухлинними властивостями, є діуретиком. Насіння має гіпнотичний ефект, є діуретиком і коагулянтом. Плодові тіла тонізують іммунітет, мають відновлювальну і антибактеріальну дію.
Ашвагандха є однією з осноаних лікувальних рослин в Індії вже протягом щонайменше 3000 років. Її використовують при багатьох проблемах, але основна задача - відновити енергію і бадьорість в тілі, виснаженому довгими хворобами чи старістю.
На заході з початку 2000 року ашвагандху досліджують все більше і більше, включно з проведенням клінічних випробувань. В одному з них, 100 чоловіків і жінок прийняли участь в подвійно сліпому, рандомізованому випробуванні з контролем плацебо. Ашвагандха суттєво зменшила стрес у всіх, хто її приймав. В іншому подвійно сліпому випробуванні, де прийняли участь 60 здорових дітей вікои від 8 до 12 років, виявили помітне зростання рівня гемоглобіну після 30 днів прийому рослини. Об'єм еритроцитів, рівень заліза в сироватці крові і сила рукостискання теж збільшились після 60 днів. В іншому подвійно сліпому випробуванні, в котрому взяли участь 101 дорослий чоловік віком 50-59 років, кожен з яких приймав по 3 грами кореня ашвагандхи в день протягом року, показало, що у всіх значно зросла кількість еритроцитів, рівень гемоглобіну, рівень меланіну, а також зменшилось ШОЕ. Також 2/3 з них повідомили про покращення сексуальної активності.
Було зроблено більше 50 досліджень щодо антинеопластичних властивостей ашвагандхи, в більшості з яких досліджувались листя рослини. Вони показали пригнічення росту пухлин, зменшення проліферації пухлинних клітин, зменшення побічних ефектів від радіо і хіміотерапії, а також збільшення очікуваної тривалості життя.
Рослина показала сильну протизапальну дію при різних ревматоїдних станах, суттєво знижувала індуковану лейкопенію в мишей, а також суттєво збільшувала продукування Т3 і Т4 щитовидною залозою. Також було проведено щонайменше 30 досліджень по імуномодулюючій дії кореня ашвагандхи на різних видах тварин.
При борреліозі: порошок кореня, 1/2 чайної ложки зранку, 1 чайна ложка вечером перед сном. Можна також настоянку, 1:5, по 30-40 капель 2-3 рази на день.
При проблемах з сном: 1/2 чайної ложки настоянки перед сном, або 1 грам порошку кореня за годину до сну.
Для захисту мозку при інфікуванні мікоплазмою: 30-40 капель настоянки до 3 раз на день.
При лікуванні від хламідіозу: комбінована настоянка з кордіцепсу, ашвагандхи і лакричного кореня (по одній об'ємній частині кордіцепсу і ашвагандхи та половині об'ємної частки лакричного кореня). Приймати по чайній ложці такої настоянки 3-6 раз на день.
Уникайте великих доз під час вагітності, в великих дозах може мати абортивну дію. Може викликати сонливість. Перші рази приймайте ашвагандху після вечері, щоб оцінити наскільки вона викликає сонливість саме у вас, і тоді вже будете розуміти як її приймати протягом дня. В рідкісних випадках: діарея, розлад шлунково-кишкового тракту, блювання при великих дозах.